Ekonomika

ZdeněkPetzl1065O tom, že je u nás automobilový průmysl „tahounem“ českého strojírenství, respektive celého hospodářství, se nepochybuje, kde jsou ale limity jeho role lídra? A jaké jsou podmínky udržení takového stavu? O svůj pohled na tyto otázky i další klíčová témata týkající se segmentu automotive se s redakcí magazínu AUTOMOTIVE ENGINEERING JOURNAL podělil ředitel sekretariátu Sdružení automobilového průmyslu ČR (AutoSAP) Mgr. Zdeněk PETZL.

Hanák14Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák poskytl magazínu AUTOMOTIVE ENGINEERING JOURNAL rozhovor k palčivému tématu českého průmyslu – nedostatku kvalifikovaných pracovníků a nevyhovujícího systému technického vzdělávání. Podle prezidenta SP ČR nesmíme s prováděním změn příliš otálet a měly by být vedeny hlavně ve smyslu zpružnění celého systému, jeho schopnosti rychle přizpůsobovat obsah vzdělávání novým a měnícím se požadavkům trhu práce.

Automotive us stteelSkupina Moravia Steel, která vlastní Třinecké železárny, a čínský koncern Hesteel Group se zajímají o koupi slovenské divize amerických oceláren U.S. Steel. Napsal to slovenský list Sme, podle kterého žádná ze zmiňovaných společností ale za závod v Košicích nenabídla cenu, která by odpovídala představám americké korporace, byť vyšší nabídku předložila Moravia Steel. Podle slovenského ministra hospodářství Petera Žigy prodej košických oceláren není na programu dne.

Podle Sme prodej košických oceláren s 11.000 zaměstnanci nebyl definitivně uzavřen, U.S. Steel ji nehodlá prodat za méně než 1,5 miliardy eur (40,5 miliardy korun). List napsal, že Moravia Steel, za kterou stojí slovenští miliardáři včetně podnikatele Tomáše Chrenka, nabídla asi 1,3 miliardy eur (35,1 miliardy eur) a nyní se čeká, zda americká korporace sleví ze svých požadavků nebo některý ze zájemců zlepší nabídku.

CSG aej Česká zbrojařská firma Excalibur International podepsala smlouvu s Indonésií na dodávku tater, pandurů a mostních vozidel za desítky milionů dolarů. Na dodávkách se bude podílet holding Czechoslovak Group (CSG), do kterého Excalibur patří. ČTK to dnes sdělilo tiskové oddělení společnosti. Podle informací deníku Právo přesáhne zakázka hodnotu miliardy korun.

Zakázku uzavřela společnost Excalibur International na zbrojařském veletrhu Indoference v indonéské Jakartě. Radim Petráš, ředitel strategických projektů společnosti Excalibur International uvedl, že dohoda byla podepsána poslední den veletrhu. "Konsorcium firem holdingu Czechoslovak Group se bude podílet mimo jiné na dodávkách vozidel Tatra, Pandur a mostních vozidel M3 od General Dynamics. Na Indodefence se nám díky tomuto významnému obchodnímu úspěchu podařilo navázat na dřívější projekt dodávky moderních raketometů RM-70 Vampir indonéské armádě," uvedl Petráš. Hodnota kontraktu pro indonéskou vládu má být ve "vyšších desítkách milionů dolarů".

hrdcrsvSlovenská divize německé automobilky Volkswagen investuje zhruba 5,5 milionu eur (téměř 149 milionů Kč) do rozšíření výroby součástek. Vyplývá to ze záměru, který společnost předložila slovenským úřadům.

Volkswagen Slovakia plánuje rozšířit stávající výrobní prostory v továrně v Martině, která vyrábí například převodovky. První etapa nové investice by měla být dokončena na podzim příštího roku, firma tam vytvoří 30 nových pracovních míst.

Výrazná většina produkce součástek z továrny Volkswagenu v Martině směřuje na export. Část výrobků je určena pro závod automobilky v Bratislavě, který montuje sportovně-užitková vozidla (SUV) a také malé automobily.

volvičkoBrusel 17. listopadu (ČTK) - Prodej aut v Evropské unii v říjnu mírně klesl o 0,02 procenta na 1,1 milionu vozů. Zaznamenal tak první pokles pro tento měsíc od roku 2012. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Za deset měsíců letošního roku však počet registrací nových aut stoupl o 7,2 procenta na 12,35 milionu vozů.

Prodej se snížil na dvou největších trzích - v Německu a ve Francii. V Německu klesl o 5,6 procenta a ve Francii o čtyři procenta. V Itálii naopak prodej stoupl o deset procent, ve Španělsku o čtyři procenta a v Británii o 1,4 procenta. Od počátku roku se prodej zvýšil na všech pěti hlavních trzích, nejvíce v Itálii a ve Španělsku.

Prodej v říjnu klesl třem největším evropským automobilkám, Volkswagen, Renault a PSA Peugeot Citroën. Prodej celé skupiny Volkswagen se snížil o 1,7 procenta na téměř 273.000 vozů, prodej samotné Škody však vzrostl o 4,5 procenta. Prodej Renaultu klesl o 1,8 procenta a PSA o 7,2 procenta.